Şen Erkek Öğrenci Pansiyonu Eskipazar, Karabük - karabukyurt.comŞen Eskipazar Erkek Öğrenci Pansiyonu

MEB onaylı Şen Erkek Öğrenci Pansiyonu, Karabük üniversitesi Eskipazar Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine yönelik hizmet veren özel öğrenci yurdudur.Eskipazar ilçesi, tarihi dokusu ve ormanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Deniz seviyesinden 710 metre yükseklikte bulunan ilçe tipik Karadeniz iklimi ve karasal iklim hakimdir.

Eskipazar, Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümü içerisinde yer alır. İlçenin doğusunda Çankırı’nın Çerkeş, Kuzey Doğusunda Ovacık, Batıda Bolu’nun Mengen, Güneyde Gerede, Kuzeyde de Karabük ilimizle sınırlıdır. Yüzölçümü 696 Km2dir.

Karabük Eskipazar Yurdu konumu
Eskipazar İlçesi  tarihte HADRİAPOLİS adı ile geçmektedir. Kuruluş tarihi İskenderin ölümü olan M.Ö. 323 den sonraya rastlar. MAKEDONYA İmparatorluğunun parçalanması ile oluşan yeni devletlerden PAFLAGONYA devleti Eskipazar’ıda içerisine alır. Budaklar köyünün Hacıahmetler Mahallesinin bulunduğu yerde HADRİAPOLİS kentinin kalıntıları vardır.

HADRİOPOLİS M.Ö. 68 yıllarınca Romalıların hakimiyetine girmiş daha sonra Romalılar’ı kesin yenilgiye uğratan Selçukluların eline geçmiştir. Harap ve yıkık bir şekilde olduğu için Selçuklular devrinde Viranşehir adını almıştır.

Selçukluların Moğollara yenilmesinden sonra 1339 yılında CANDAROĞULLARI’nın eline geçen Viranşehir 1398 yılında Yıldırım Beyazıt’ ın Candaroğluları Beyliğini Osmanlı devletine katması ile Osmanlı Devleti sınırları içine girmiştir.

1894 yılında yayımlanan Kastamonu İl yıllığında, bu bölgeye Viranşehir Sancağı denmekte Safranbolu ve Bartın ilçelerinin bu sancağa bağlı olduğu kaydedilmektedir.

Evliya Çelebi XVII Y.Y. ortalarında Eskipazar yörelerini gezmiş o zamanlar Bayındır Köyünün Bucak olduğunu ve Eskipazar’ın Bayındır’a bağlı olduğu kaydedilmektedir.

1845 yılında Viranşehir Bucak olmuş ve adı da MECİDEYE olarak değişmiştir.Cumhuriyet ilan edildiğinde Eskipazar’ın bulunduğu yerde 2 han birkaç dükkan ve üç ev olduğu Perşembe günleri Pazar kurulduğu bilinmektedir. Cumhuriyet devrinde bucak olmuş, Pazarının eskiliği nedeniyle ESKİPAZAR adını almıştır. Çankırı İline bağlı 1945 yılında İlçe Merkezi olan Eskipazar” da 1946 yılında ise Belediye Teşkilatı kurulmuştur.


Karabük Yurt Danışmanlarımız https://karabukyurt.comYurt seçiminde yardıma mı ihtiyacınız var?
Kararsız mı kaldınız?

Karabük Yurt danışmaları size ücretsiz yardımcı olacaktır.
Yardım almak için DOKUNUN!


Bu işletme hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olamadınız mı?

Aşağıdaki önerilerimizi inceleyebilirsiniz.


Bu işletme sizin mi?

Karabük YurtBilgilerini değiştirmek, ilaveler yapmak ve düzenlemek için TALEP LİSTESİ başlığı altındaki LİSTELEME TALEP ET butonuna dokunun.
Yardım ve bilgi için Özel Üye Ol sayfasına gidin, veya +90 545 763 24 75 ‘i arayın.
Hemen şimdi İŞLETMENİZİ SAHİPLENİN !

Biz,
“Karabük üniversitesi erkek yurdu olan işletme Eskipazar Meslek Yüksekokulu na yürüme mesafesindedir.”
cümlesinin sizi anlatmaya yeterli olmadığını biliyoruz.
Peki ya siz?.

Adres & İletişim

Adresimiz

Şen Erkek Öğrenci Pansiyonu Eskipazar, Karabük

GPS

40.961062436616, 32.555889370019

Telefon

Talep Listesi

Bu işletme size ait ise içerik bilgilerini değiştirmek, ilaveler yapmak ve düzenlemek için lütfen LİSTELEME TALEP ET butonuna dokunun. Veya +90 545 763 24 75 nolu telefondan destek alın.

Listeleme Talep Et

İncelemeler

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmetler
Yiyecek
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed